Historie skupiny

Občanské sdružení Bibus Spiritus vzniklo v Praze 17.11.2004. Zakládajícími členy byli Karel Knotek (zakládající člen skupiny Bravus 1994 a Espadon 1998), Jaroslav Krupka (Ciestníci, Bravus, zakládající člen skupiny Espadon, člen jezdecké skupiny Jízda svobodných rytířů), Jaroslav Jiran alias Karfík (zakládající člen skupiny Markýz ze Strakonic, Escargots), Tomáš Mařík (Escargots), Andrej Švagr a Marcela Švarcová (taneční sdružení Chorea Bohemica), Aleš Vokálek (filosof a hebrejista), Petr Tengler (profesionální hudebník a zpěvák hudební skupiny Datwerk) a Kateřina Urbanová alias Viktorka.

Sdružení vzniklo původně především na podporu a realizaci projektu Klenozvání aneb kratochvílné vyprávění o historii, které začalo psát svůj příběh v roce 2002 nultým ročníkem na hradě Klenová u Klatov. Tradiční historické slavnosti byly realizovány každým dalším rokem vždy s novým programem, a to ve spolupráci především s SHŠ Streitax, dále pak občasně se skupinami historického šermu Bravus, Impudici, sDiegem,Červeňákem, Hamarčákem, Krokem, a hudebními skupinami  Neglegere, Krleš, Jagabab etc.

Naposledy bylo Klenozvání realizováno v roce 2008. S odchodem ředitele Galerie Klenová panem Fišerem došlo také k ukončení kulturních aktivit ze strany pořádající skupiny.
V roce 2006 do skupiny přišla Míša Novotná, Lenka Moravcová a Kateřina Hubáčková, v roce 2009 pak Tomáš Mrva, Hynek Svoboda a Tomáš Vokroj
a v roce 2014 Kateřina Urbanová alias Viktorka a Daniel Walter.

Od roku 2009 sdružení organizovalo podobně zaměřené kulturní aktivity na jiných hradech a zámcích.Dvoudenní historické slavnosti na zámečku v Mníšku pod Brdy pod názvem Šermířské rozvernosti, na zámečku v Roztokách u Prahy pod stejným názvem stejně jako na hradě Bezděz, na vodním hradě Švihov pod názvem Půtky Švihovské. Další aktivity realizovalo sdružení např. na zámku v Bučovicích, na Třeboni etc.

Od roku 2014 byla skupina v této sestavě: Karel Knotek, Jaroslav Krupka, Míša Novotná, Lenka Knotková, Tomáš Mrva, Tomáš Vokroj, Hynek Svoboda, Kateřina Urbanová a Daniel Walter.

V roce 2016 nás po 10 letech opustila Míša Novotná (Hofmanová) z důvodu sňatku a přestěhování se do Jindřichova Hradce a stala se aktivní členkou skupiny historického šermu Jindřich se kterou spolupracujeme. V roce 2017 přišly do skupiny 2 nový členové Roman Hofman a Lucie Unverdorbenová. 

Na konci sezony roku 2018 došlo k odchodu Kateřiny Urbanové, Romana Hofmana a Lucie Unverdorbenová do jiné skupiny šermu. Dále pak k dočasně skupiny opustili Karel Knotek, Lenka Knotková, Tomáš Mrva a Hynek Svoboda. V současné době vstup do roku 2019 má skupina prozatím 3 členy: Jaroslav Krupka, Daniel Walter a Tomáš Vokroj. 

Zaměřuje se na realizaci vlastní divadelní tvorby za využití prvků scénického šermu. Programově překlenuje historická období od gotiky po rokoko. Své programy koncipuje a staví na propracovaných divadelních scénách, textu a scénickém šermu.

Autorské realizace

2020
Valdštejnova smrt

2018
Válka růží 
O velkém nepřátelství Peregriny Pušové a Mikuláše z Potštejna

2017
Černá rota

2016
Panna ve zbroji

2015
O velkém nepřátelsví Peregrina Puše a Mikuláše z Potštějna
Ohňová show Noc hradních kaplí na hradě Bezděz

2014
O Karlu IV. a loupeživém rytíři
Dva muži v šachu

2013
Václav na Bezdězu
Markéta Lazarová – jevištní verze

2012
Přízrak pod Bezdězem
Markéta Lazarová
Strážnice

2011
Pohádka o nešťastném kováři
Imaginárium Dr. Fausta

2010
Šermířské rozvernosti

2009
Otdavy frejovnej panny

2008
Hostina Přibíka z Klenové
Duelanti

2007
Mylady
Trable krále Jana

2006
Kapitán Fracasse

2005
Soukromá válka Jiřího z Kopidlna
Kapitán Morgan

2004
Branca Leonova armáda
O princezně Apoleně

2003
Kouzelný medailon

2000
Rytířská romance
Landsknechtská povídačka
Strašidla a pověsti (Pověsti Starého město Pražského v roce 1997, Malostranská strašidla v roce 1999, Strašidelné noční prohlídky na hradě Klenová viz text výše)